PFRON INF-Z (archiwalny) Informacja miesięczna o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych
Opis: PFRON INF-Z (archiwalny) Informacja miesięczna o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych
Formularz INF-Z składa pracodawca, o którym mowa w art. 21 ust. 2, 2a 2b lub 2e ustawy.
Informację miesięczną o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych należy złożyć do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności powodujące zwolnienie z wpłat.
Informację te należy złożyć w Zarządzie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Al. Jana Pawła II 13, 00-828 Warszawa.
Pracodawca może nie składać informacji INF-Z, jeżeli dane wykazane w uprzednio złożonej deklaracji DEK-Z, informacji INF-Z lub informacji INF-1-Z nie uległy zmianie.
Informacja INF-Z składana jest w formie pisemnej jedynie w sytuacji, gdy pracodawca występuje o przyznanie numeru w rejestrze PFRON.
Na podstawie art. 21 ust. 2f1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm.) pracodawca składający miesięczne informacje (INF-1) i roczne informacje (INF-2) o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych, zobowiązany jest do przesyłania powyższych dokumentów w formie elektronicznej poprzez teletransmisję danych.
Wykaz Identyfikatorów terytorialnych gmin dostępny jest pod adresem: www.stat.gov.pl
Podstawa prawna:
- Art. 21 ust. 2f ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych;
Cechy formularza:
Formularze archiwalne:
Podobne z kategorii:
Najnowsze druki:
Grupa formularzy:
Nota prawna:
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji. Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.