
ZZ-1 (archiwalny) Zarządzenie zabezpieczenia stosowane przy zabezpieczeniu należności pieniężnych

Opis: ZZ-1 (archiwalny) Zarządzenie zabezpieczenia stosowane przy zabezpieczeniu należności pieniężnych
Zabezpieczenie należnoÅ›ci pieniężnych może być dokonane przez: zajÄ™cie pieniÄ™dzy, wynagrodzenia za pracÄ™, wierzytelnoÅ›ci z rachunków bankowych, innych wierzytelnoÅ›ci i praw majÄ…tkowych lub ruchomoÅ›ci; obciążenie nieruchomoÅ›ci zobowiÄ…zanego hipotekÄ… przymusowÄ…, w tym przez zÅ‚ożenie dokumentów do zbioru dokumentów w przypadku nieruchomoÅ›ci, która nie ma urzÄ…dzonej ksiÄ™gi wieczystej; obciążenie statku morskiego lub statku morskiego w budowie zastawem wpisanym do rejestru okrÄ™towego (hipoteka morska przymusowa); ustanowienie zakazu zbywania i obciążania nieruchomoÅ›ci, która nie ma urzÄ…dzonej ksiÄ™gi wieczystej albo której ksiÄ™ga wieczysta zginęła lub ulegÅ‚a zniszczeniu; ustanowienie zakazu zbywania spóÅ‚dzielczego wÅ‚asnoÅ›ciowego prawa do lokalu. ZobowiÄ…zanemu przysÅ‚uguje prawo wniesienia do wierzyciela, za poÅ›rednictwem organu egzekucyjnego, zarzutu w sprawie zabezpieczenia. Zarzut winien okreÅ›lać istotÄ™ i zakres żądania oraz dowody uzasadniajÄ…ce to żądanie (art. 33 § 1, 2 i 4 w zwiÄ…zku z art. 166b ustawy). W niesienie przez zobowiÄ…zanego zarzutu w sprawie zabezpieczenia, nie później niż w terminie 7 dni od dnia dorÄ™czenia odpisu/wydruku zarzÄ…dzenia zabezpieczenia, zawiesza postÄ™powanie zabezpieczajÄ…ce w caÅ‚oÅ›ci albo w części z dniem dorÄ™czenia tego zarzutu organowi egzekucyjnemu do czasu zawiadomienia tego organu o wydaniu ostatecznego postanowienia w sprawie tego zarzutu (art. 35 § 1 w zwiÄ…zku z art. 166b ustawy). Zarzut w sprawie zabezpieczenia wnosi siÄ™ nie później niż:
- do dnia zapÅ‚aty w caÅ‚oÅ›ci należnoÅ›ci pieniężnej, odsetek z tytuÅ‚u niezapÅ‚acenia jej w terminie, kosztów upomnienia i kosztów egzekucyjnych;
- w terminie 7 dni od dnia doręczenia zobowiązanemu postanowienia o umorzeniu postępowania zabezpieczającego w całości albo w części lub innego dokumentu potwierdzającego zakończenie postępowania zabezpieczającego.
W niesienie zarzutu w sprawie zabezpieczenia po terminie 7 dni od dnia dorÄ™czenia odpisu/wydruku zarzÄ…dzenia zabezpieczenia nie zawiesza postÄ™powania zabezpieczajÄ…cego. W ierzyciel po otrzymaniu zarzutu w sprawie zabezpieczenia może w uzasadnionych przypadkach wystÄ…pić z wnioskiem o podjÄ™cie zawieszonego postÄ™powania zabezpieczajÄ…cego w caÅ‚oÅ›ci albo w części (art. 35 § 1a w zwiÄ…zku z art. 166b ustawy). W przypadku zmienionego zarzÄ…dzenia zabezpieczenia nie przysÅ‚uguje prawo wniesienia zarzutów w sprawie zabezpieczenia. ZobowiÄ…zany ma obowiÄ…zek niezwÅ‚ocznie zawiadomić organ egzekucyjny o zmianie adresu miejsca zamieszkania lub siedziby. W razie niewykonania tego obowiÄ…zku dorÄ™czenie pisma organu egzekucyjnego pod dotychczasowym adresem jest skuteczne (art. 36 § 3 pkt 2 i § 4 w zwiÄ…zku z art. 166b ustawy). Na zobowiÄ…zanego, który nie zawiadomiÅ‚ organu egzekucyjnego o zmianie adresu miejsca zamieszkania lub siedziby, może być naÅ‚ożona kara pieniężna (art.168d § 3 pkt 1 lit. a tiret pierwsze ustawy). Zabezpieczenie należnoÅ›ci pieniężnej może być dokonane, na wniosek zobowiÄ…zanego, przez zÅ‚ożenie kaucji w gotówce albo w innej postaci zgodnie z art. 166 ustawy. Jeżeli w części A wpisano jako zobowiÄ…zanych dane małżonków, to zarzÄ…dzenie zabezpieczenia stanowi podstawÄ™ do dokonania zabezpieczenia na ich majÄ…tku wspólnym i ich majÄ…tkach osobistych. ZarzÄ…dzenie zabezpieczenia stanowi podstawÄ™ do zabezpieczenia na majÄ…tku osobistym zobowiÄ…zanego i majÄ…tku wspólnym zobowiÄ…zanego i jego małżonka, jeżeli zgodnie z odrÄ™bnymi przepisami odpowiedzialność zobowiÄ…zanego za należność pieniężnÄ… i odsetki z tytuÅ‚u niezapÅ‚acenia jej w terminie obejmuje majÄ…tek osobisty zobowiÄ…zanego i majÄ…tek wspólny zobowiÄ…zanego i jego małżonka (art. 27e § 1 pkt 1 w zwiÄ…zku z art.166b ustawy). Małżonkowi zobowiÄ…zanego przysÅ‚uguje prawo wniesienia wniosku do organu egzekucyjnego o udzielenie informacji o aktualnej wysokoÅ›ci zabezpieczanej należnoÅ›ci pieniężnej i odsetek z tytuÅ‚u niezapÅ‚acenia jej w terminie (art. 27e § 4 ustawy w zwiÄ…zku z art. 166b ustawy), a także wniesienia do wierzyciela, za poÅ›rednictwem organu egzekucyjnego, sprzeciwu w sprawie odpowiedzialnoÅ›ci majÄ…tkiem wspólnym zobowiÄ…zanego i jego małżonka (art. 27f ustawy w zwiÄ…zku z art. 166b ustawy).żnoÅ›ci pieniężnych, w tym odsetek podaje siÄ™ w zÅ‚otych i groszach zaokrÄ…glonych zgodnie z art. 27a § 3 ustawy.
Podstawa prawna:
Cechy formularza:
Formularze archiwalne:
Podobne z kategorii:
Najnowsze druki:
Grupa formularzy:
Nota prawna:
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji. Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.