ZaśoZU Zaświadczenie o zatrudnieniu (urlop)
Opis: ZaśoZU Zaświadczenie o zatrudnieniu (urlop)
Pracownik pozostający na urlopie może być zobowiązany do przedłożenia przez różnymi urzędami i instytucjami zaświadczenia o pozostawaniu w stosunku pracy lub w innym stosunku zatrudnienia pozwalającym mu korzystać z urlopu. Zatrudniający może poświadczyć w tym przypadku zarówno fakt pozostawania w okresie zatrudnienia, jak również poświadczyć fakt przebywania na określonym rodzaju urlopie.
Przepisy nie przewidują formularza, z którego pracodawca powinien korzystać przy sporządzaniu zaświadczenia, stąd też od pracodawcy oraz wewnętrznych zasad w przedsiębiorstwie zależy treść zaświadczenia oraz forma, w jakiej zostanie ono przekazane pracownikowi.
Zaświadczenie o zatrudnieniu powinno wskazywać stan zgodny z prawdą. Za złamanie tej zasady odpowiedzialność ponosi zarówno wystawiający taki dokument, jak i osoba, która się nim będzie posługiwała.
Funkcjonariusz publiczny lub inna osoba uprawniona do wystawienia dokumentu, która poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Jeżeli sprawca dopuszcza się tego czynu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Natomiast kto używa dokumentu poświadczającego nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Podstawa prawna:
Art. 271, 273 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. kodeks karny (Dz.U. Nr 88, poz. 553).
Cechy formularza:
Podobne z kategorii:
Najnowsze druki:
Grupa formularzy:
Nota prawna:
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji. Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.