RACH(Zal) Rachunek zaliczkowy (do sprzedaży bez VAT) 10 pozycji
Opis: RACH(Zal) Rachunek zaliczkowy (do sprzedaży bez VAT) 10 pozycji
Dokument potwierdzający dostawę towarów lub świadczenie usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o podatku VAT (zwolnienie z podatku VAT ze względu na wartość sprzedaży do wysokości 150.000 zł) powinien zawierać co najmniej:
- datę wystawienia,
- numer kolejny,
- imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,
- nazwę (rodzaj) towaru lub usługi,
- miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,
- cenę jednostkową towaru lub usługi,
- kwotę należności ogółem.
Mimo, że sprzedażą jest na gruncie ustawy o podatku VAT wyłącznie odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, to podatnik ewidencjonować i potwierdzać powinien nie tylko sprzedaż, ale również otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem tej sprzedaży.
Należy jednak stwierdzić, że samo otrzymanie zaliczki (zadatku, raty, przedpłaty) na poczet sprzedaży nie wpływa u podatnika zwolnionego z VAT na przekroczenie przez niego wartości limitu 150.000 zł sprzedaży, a zatem nie spowoduje u niego utraty prawa do zwolnienia z VAT. Dopiero sprzedaż (np. dostawa, świadczenie usługi) musi zostać wprowadzona do ewidencji i wpłynie na limit.
Rachunek zaliczkowy, oprócz wskazanych wyżej danych, zawierać powinien otrzymaną kwotę zaliczki, oraz dane dotyczące zamówienia lub umowy, a w szczególności: nazwę (rodzaj) towaru lub usługi, cenę jednostkową, ilość zamówionych towarów, wartość zamówienia lub umowy.
Podstawa prawna:
Par. 3 pkt 3 rozporządzenia z dnia 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur (Dz.U. z 2013 r. poz. 1485).
Cechy formularza:
Podobne z kategorii:
Najnowsze druki:
Grupa formularzy:
Nota prawna:
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji. Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.