NO (archiwalny) Nota odsetkowa
Opis: NO (archiwalny) Nota odsetkowa
Odsetki za zwłokę w regulowaniu zobowiązań umownych mogą stanowić koszty uzyskania przychodu i powinny być ujęte zarówno dla celów podatkowych, jak i rachunkowych. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt. 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (zasada ta wynika odpowiednio z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych odsetek od zobowiązań. Inaczej wygląda z kwotą należności głównej, która kosztem podatkowym może stać się na podstawie otrzymanego od kontrahenta dokumentu, jeszcze przed faktyczną zapłatą.
Zatem wyłącznie zapłacone odsetki wraz z otrzymaną notą odsetkową i potwierdzeniem zapłaty mogą stanowić koszt podatkowy.
Nota odsetkowa powinna zostać wystawiona w taki sposób, by zawierała wszystkie elementy dowodu księgowego. W zależności od rodzaju księgowości prowadzonej przez jednostkę, dokument ten powinien być poddany dekretacji lub też nie, niemniej zawierać powinien informacje o tym, kiedy, kto, komu, jaką kwotę zapłacić ma z tytułu jakiej operacji (należnych odsetek za zwłokę). Dokument powinien zostać oznaczony numerem oraz zawierać podpis osoby odpowiedzialnej za jego sporządzenie.
Nota odsetkowa powinna ponadto wskazywać należność, z tytułu której pochodzą odsetki oraz podawać ich wartość na dzień jej wystawienia.
Podstawa prawna:
art. 481 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. 1964, nr 19, poz. 63 ze zm.)
Cechy formularza:
Formularze archiwalne:
Podobne z kategorii:
Najnowsze druki:
Grupa formularzy:
Nota prawna:
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji. Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.