FKorU Faktura korygująca uproszczona
Opis: FKorU Faktura korygująca uproszczona
Fakturę korygującą wystawia się gdy:
- udzielono obniżki ceny w formie rabatu, z tytułu wcześniejszej zapłaty,
- udzielono opustów i obniżek cen, po dokonaniu sprzedaży,
- dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań,
- dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty, otrzymanych wcześniej całości lub części zapłaty dokonanych przed dokonaniem czynności,
- podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.
Faktury uproszczone, wystawiać mogą podatnicy podatku VAT, zwolnieni z podatku ze względu na wartość sprzedaży do 150.000 zł rocznie oraz podatnicy prowadzący wyłącznie sprzedaż zwolnioną z podatku VAT ze względu na rodzaj dokonywanych czynności (tzw. zwolnienia przedmiotowe).
Faktur takich w praktyce nie nazywa się fakturami uproszczonymi, lecz uznaje za tradycyjne faktury, które jednak zawierać mogą mniejszą niż w przypadku podatnika VAT czynnego ilość danych obowiązkowych.
Rachunki obecnie wystawiać mogą wyłącznie osoby, które nie są podatnikami podatku VAT (nie spełniają warunku podatnika tego podatku), np. zleceniobiorcy, pracujący na umowę o dzieło, którzy m.in. podobnie jak pracownicy nie ponoszą ekonomicznych konsekwencji wobec osób trzecich za charakter prac wykonywanych na rzecz zleceniodawcy. Natomiast rachunek wystawiany jest w sposób uproszczony i może zawierać tyle samo danych co faktura uproszczona. Wówczas dokumenty te są do siebie bardzo podobne.
Dokument uproszczony powinien zawierać:
- datę wystawienia,
- numer kolejny,
- imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,
- nazwę (rodzaj) towaru lub usługi,
- miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,
- cenę jednostkową towaru lub usługi,
- kwotę należności ogółem.
Dokumenty tego typu należy odróżnić od faktur uproszczonych VAT, które wystawia się w przypadku dokumentowania czynności o niewielkiej wartości tzn. do 100 euro lub 450 zł. W przypadku tego typu dokumentów faktura musi zawierać dane dotyczące transakcji w kwocie brutto (kwotę należności ogółem), natomiast nie zawiera m.in. danych NIP kontrahenta czy też konkretyzujących stawki i kwoty podatku.
Podstawa prawna:
Cechy formularza:
Podobne z kategorii:
Najnowsze druki:
Grupa formularzy:
Nota prawna:
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji. Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.