WoZPP Wniosek o zwolnienie płatnika z obowiązku poboru podatku
Opis: WoZPP Wniosek o zwolnienie płatnika z obowiązku poboru podatku
Płatnik to podmiot, do którego obowiązku należy obliczenie właściwej wysokości podatku pobieranego od podatnika, pobranie obliczonego podatku i wpłacenie go na rzecz organu skarbowego. Realizacja roli płatnika nałożona jest na zatrudniających z mocy ustawy – oznacza to tym samym, że płatnik, który nie wykonuje prawidłowo swojej roli ponosi odpowiedzialność za niepobranie lub pobrani i niewpłacenie podatku we właściwej wysokości na rzecz organu skarbowego.
Istnieją przypadki ,w których płatnik zwolniony jest z realizacji swojej funkcji. Pierwszy z nich to akt prawny, który zwalnia określonych płatników z wykonywania ich zadań. Minister właściwy do spraw finansów publicznych może, w drodze rozporządzenia, w przypadkach uzasadnionych interesem publicznym lub ważnym interesem podatników zwolnić niektóre grupy płatników z obowiązku pobierania podatków lub zaliczek na podatki oraz określić termin wpłacenia podatku i wynikające z tego zwolnienia obowiązki informacyjne podatników, chyba że podatnik jest obowiązany do dokonania rocznego lub innego okresowego rozliczenia tego podatku.
Drugi przypadek dotyczy konkretnego płatnika, zatem nie jest realizowany poprzez wydanie aktu prawnego odnoszącego się do wielu podmiotów. Organ podatkowy, na wniosek podatnika, może zwolnić płatnika z obowiązku pobrania podatku, jeżeli:
- pobranie podatku zagraża ważnym interesom podatnika, a w szczególności jego egzystencji, lub
- podatnik uprawdopodobni, że pobrany podatek byłby niewspółmiernie wysoki w stosunku do podatku należnego za rok podatkowy lub inny okres rozliczeniowy.
W tym drugim przypadku niezbędne jest sporządzenie wniosku, w którym uprawdopodobni się ważne interesy podatnika, problem z egzystencją lub niewspółmierność poboru podatku w stosunku do podatku za cały okres. Na podatniku ciąży obowiązek dowodowy w obu tych przypadkach, stąd też to on powinien dołożyć należytej staranności przy rzetelnym sporządzaniu wniosku.
Podstawa prawna:
Cechy formularza:
Podobne z kategorii:
Najnowsze druki:
Grupa formularzy:
Nota prawna:
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji. Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.