PRZU Pełnomocnictwo rodzajowe do zawarcia umowy
Opis: PRZU Pełnomocnictwo rodzajowe do zawarcia umowy
Każda osoba może wykonywać podejmowane przez siebie czynności osobiście lub poprzez osobę pełnomocnika, który działa w imieniu i na rachunek osoby reprezentowanej.
Pełnomocnictwo może być ogólne - do podejmowania wszystkich spraw lub rodzajowe - do podejmowania określonych czynności. Można też udzielić pełnomocnictwa do dokonania określonej, pojedynczej czynności.
Pełnomocnictwo rodzajowe dotyczyć możesz szeregu spraw lub dziedziny działalności mocodawcy. Nie została określona forma szczególna pełnomocnictwa, niemniej regułą jest dochowania co najmniej formy pisemnej. Jeżeli natomiast do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie.
Nie ma obowiązku, by pełnomocnik lub mocodawca posiadał pełną zdolność do czynności prawnych. Okoliczność, że pełnomocnik jest ograniczony w zdolności do czynności prawnych, nie ma wpływu na ważność czynności dokonanej przez niego w imieniu mocodawcy.
Pełnomocnictwo rodzajowe pokrywać się może z pełnomocnictwem innych osób do działania w imieniu mocodawcy. Jeżeli mocodawca ustanowił kilku pełnomocników z takim samym zakresem umocowania, każdy z nich może działać samodzielnie, chyba że co innego wynika z treści pełnomocnictwa.
Należy odróżnić pełnomocnictwo rodzajowe od prokury. Ta druga jest pełnomocnictwem udzielonym w zakresie wszystkich spraw przedsiębiorstwa. Pełnomocnictwo rodzajowe jest natomiast udzielane wyłącznie w określonej kategorii spraw.
Pełnomocnictwo rodzajowe może być w każdym czasie odwołane, chyba że mocodawca zrzekł się odwołania pełnomocnictwa z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa. Umocowanie wygasa natomiast wraz ze śmiercią mocodawcy lub pełnomocnika, chyba że w pełnomocnictwie inaczej zastrzeżono z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa.
Podstawa prawna:
Art. 98 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz. U. 2014, poz. 121).
Cechy formularza:
Podobne z kategorii:
Najnowsze druki:
Grupa formularzy:
Nota prawna:
PAMIĘTAJ! Gdy wypełnisz formularz - przeczytaj go uważnie w wersji ostatecznej lub skonsultuj się ze specjalistą! Udostępnione przez nas wzory druków, formularzy, pism, deklaracji lub umów należy zawsze właściwie przetworzyć, uzupełnić lub dopasować do swojej sytuacji. Pamiętaj, że podpisując dokument kształtujesz nim swoje prawa lub obowiązki, zatem zachowaj należytą uwagę przy zmianach i jego wypełnianiu. Ze względu na niepowtarzalność każdej czynności, samodzielnie lub na podstawie opinii specjalisty musisz ocenić, czy wykorzystany formularz zastał zastosowany przez Ciebie odpowiednio do stanu faktycznego, prawnego lub zamierzonego celu.